Jak dbać o pokrowce na sofę?

Czyszczenie tapicerki meblowej to podstawowa czynność, którą należy wykonywać dla zachowania jej świeżości i długotrwałości użytku. Proces ten będzie zależny od wielkości pokrowca i materiału, z którego został uszyty. W jaki sposób zrobić to prawidłowo?

Podstawowa pielęgnacja osłon na meble

Aby zachować walory estetyczne i funkcjonalność pokrowców na sofę, w pierwszej kolejności należy zadbać o wysoką jakość ich wykonania i użytych materiałów. Choć może wiązać się to z wyższą ceną, to jednak w dłuższej perspektywie jest to inwestycja na lata. Nie można jednak zapomnieć o właściwej pielęgnacji osłon i pokrowców, które są przecież przedmiotem codziennego użytku. Podstawową czynnością jest więc ich odkurzanie za pomocą odpowiedniej końcówki. Usuniesz tak kurz i sierść zwierząt. Należy przy tym pamiętać, aby to samo zrobić z poduszkami, które leżą na kanapie.   

Czy pokrowiec na sofę można prać w pralce?

Nie każde plamy na materiale wymagają usunięcia przy pomocy pralki – to samo dotyczy pokrowców na narożniki i sofy. Aby pozbyć się rozlanego płynu, wystarczy użyć czystej, chłonnej szmatki. Ważne jest przy tym, aby nie pocierać i nie szorować zalanego miejsca, ponieważ płyn może wniknąć głębiej w kanapę. Do zaschniętych plam można użyć ogólnodostępnych środków do czyszczenia tkanin. Jeśli zabrudzenia są na tyle duże, że wymagają czyszczenia mechanicznego, należy zapoznać się zaleceniami producenta odnośnie do sposobu prania w pralce. Zazwyczaj konieczne będzie wybranie delikatnego trybu w niskiej temperaturze. Przed włożeniem materiału do pralki warto pozbyć się sierści i innych zanieczyszczeń za pomocą odkurzacza. Jeśli producent nie określił sposobu prania pokrowca, bezpieczniej będzie wyczyścić go ręcznie przy pomocy łagodnego detergentu.